Bisikletiyle Hacca giden Hendekli ve hayat hikâyesi…


1964 yılında Adapazarı’ndan Mekke’ye giden Hendekli Neşet Öz o yıllarda Hürriyet Gazetesine haber olmuştu. İşte tarihe geçen Neşet Öz ve yolculuğun hikayesi…

Adapazarı’ndan Mekke’ye giden Hendekli haberinin yer aldığı gazete kupürü son zamanlarda sosyal medyada sıkça paylaşılan içeriklerin başında gelince bizde bu konuyu bir araştıralım ve habere konu olan hacı amcamızın kim olduğunu öğrenelim istedik. İşte Neşet Öz ve yolculuğun hikayesi…

Öncelikle ‘Adapazarı’ndan Mekke’ye gitti ve geldi’ haberi, 1964 yılı 13 Mayıs Çarşamba günü yayımlanan Hürriyet Gazetesi birinci sayfasında yer alıyor.

GAZETE HABERİ ŞÖYLE..

Adapazarı’ndan Mekke’ye gitti ve geldi.
Bundan tam 56 yıl önce Hendek Kargalıhanbaba Mahallesi’nden yola çıkan Neşet Öz, dönemin şartları düşünüldüğünde imkansızı başarıyor.

Yaklaşık 3 yaşlarındayken hem öksüz hem yetim kalıyor Mehmet Neşet Öz, yakın akrabalarının ellerinde büyütülerek, Osmanlıca, Arapça ve Türk alfabesi eğitimlerini tamamlıyor. Memleketinde imam olarak görevine başlıyor. Müftülüğün görevlendirmesi üzerine şehir şehir gezerek çeşitli bölgelerde vaaz hocalığı yapıyor. Vazifeleri sırasında bisikleti ile bir kazageçiriyor, kamyonu sollama yaparken arkasından gelen taksiyi görmüyor, sadece bisikleti parçalanıyor. Bu kaza onu bisiklet sevgisinden vazgeçirmiyor.

Cebinde 66 lira ile yola çıkıyor

1964 yılında bisikletiyle kimseye duyurmadan tekrar hacca gitmek için cebinde 66 lira ile  yola çıkıyor.  Yollarda paraya ihtiyacı çok olmuyor…

Tokat’tan bisikleti ile Cilvegözü’ne gidiyor. 1952 yılında aldığı pasaportunu gösteriyor. Fakat 5000 lira döviz alması gerektiğini söylüyorlar, parası olmadığından geçemiyor. Yolundan vazgeçmiyor. Tel örgülerden yol arkadaşı olan bisikletini atıyor. Ardından kendisi de atlıyor. Bu kez üstünde geldiği yol arkadaşı olan bisikletini kucağına alıyor. Mayın tarlasından geçip Suriye asfaltına çıkıyor. Bisikletine binerek hızla ilerliyor.

Tutuklanıp 27 gün cezaevinde yatıyor

Ürdün’ün başkenti Amman’a varıp mola verdiği sırada tanıdıkları ile karşılaşıyor. Tanıdıklarının otobüsüne biniyor bisikletini Amman’da bir vatandaşa emanet ediyor. Otobüsle Mekke’ye varıyorlar ve hacılık görevini tamamlıyor. Dönüşte yol arkadaşı bisikletiyle yeniden buluşmak üzere Amman’a bisikletine doğru gidiyor, bisikletini alıyor. Nasılsa memleketime gidiyorum diyor ve bisikleti ile Hudut’a uğruyor. 5000 liralık döviz almadan ve kaçak geçtiği için tutukluyorlar.
Savcının talebiyle bisikleti ile birlikte fotoğrafı çekiliyor. O yılların Hürriyet Gazetesi’nde fotoğrafı basılıyor. Ailesi haberi gazeteden öğreniyor. Yanına gidiyorlar. Alıp getiremiyorlar. Yargılanarak 27 gün Hudut’ta cezaevinde yatıyor sonra beraat ediyor yol arkadaşı olan bisikletiyle birlikte otobüs ile evine gönderiyorlar.

Uzak akrabaları ve köylüleri Hacı Mehmet Neşet Öz için hep ‘Yollarda ölecek, ölüm haberi gelecek’ dermiş. Fakat vefatı söyledikleri gibi olmamış.
Vefatından bir gece önce köyündeki dört kahveye de girerek herkese çaylar ısmarlamış, ‘Yarın benim bayramım var’ demiş. Ertesi gün 19 Şubat 1976 da sabah saatlerinde yatağında huzur içerisinde vefat etmiştir.. Nur içinde yatsın Allah rahmet eylesin..

hakkında Nurcan YURTTAŞ

Nurcan YURTTAŞ
İlk iş deneyimim İstanbul'da geçmiştir. Tekstil benim en sevdiğim temiz işlerden biriydi; hiç bir zaman olduğum yerde saymadım her zaman yükselmek için çok çalıştım. Tekstil Modelistlik Bölümünüü Bitirmeme rağmen masa başı işini hiç sevmedim . Tekstil de İmalat müdürlüğü yaptım çok yorucu ve zevkli bir işim vardı taki abim beni Termalle buluşturana kadar kestiğim ,diktiğim bir şeyi satabilme ve tüccarlık ruhum olduğunu keşvettim. 13 yaşımda iş söktörü ile buluşmanın avantajını hayatımda çok faydasını gördüm. girişimci olmayı başarıya giden yolu nasıl tırmanacağımı öğretti . Afyon Özgül Termalde 6 Yıl çalıştım . Oradan öğrendiğim tecrübe bugün Bodrum'da kendi işimi yapmayı sağladı . Haftanın iki günü 13-14 saat yolumuz sürerdi istanbul Afyon ne zorluktan bu güne geldim Bodrum 'da PAMİR EMLAK Patentimi aldım Gayrimenkul Danışmanlığını profesyonelce çalışma prensipleriyle hizmet vermeye başladım. Satılık Konut, Satılık Arsa ,Otel,Kat karşılığı arsa, İmarlı imarsız tarla, PAMİR EMLAK olarak kusursuz bir hizmet verebilmek için Eksiksiz doğru şeffaf bilgiylen hizmet vermek için. Herkesin bir hedefi, bir rotası olmalı öncelikle. Bu rota da dünya markası olan Bodrum’a doğru yönelmeli en doğru kararların dan biri PAMİR im. Bodrum'un her bir köşesi olağanüstü güzel olan ülkemizin en güzel tatil cenneti olan Bodrum'da kendi işimi yapmak nasip oldu. Beni Daha çok tanımak isterseniz beni takip eder misiniz. Bodrumu karış karış gezerken sizlere de her köşesinden görünmeyen bilinmeyen yönlerini görmeye hazır mısınız?..

Ayrıca Kontrol Et

Eyvah!.. Güzellik Salonları Kapanıyor…

  Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim sevgili velhasılı.com okuyucuları…   Son yıllarda güzellik merkezleri, estetik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.