Atatürk Üniversitesi, “8 Mart’ta Türkiye’nin Kalbi Kadınlar İçin Atıyor” Ve “Dünden Bugüne Kadının Toplumdaki Yeri” Başlıklı İki Panel Düzenledi.

Dünya genelinde kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü,Atatürk Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.Düzenlenen iki panele konuşmacıların yanı sıra birçok akademisyen ve öğrenci katıldı.
Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen etkinliklerin Atatürk Üniversitesi ile Türk Kardiyoloji Derneği ortaklığında “8 Mart’ta Türkiye’nin Kalbi Kadınlar için Atıyor” başlıklı program Kültür Merkezi Prof. Dr. Kemal Bıyıkoğlu salonunda gerçekleşti.

Moderatörlüğünü Prof. Dr. Şule Karakelleoğlu ile Prof. Dr. Serdar Sevimli’nin yaptığı ilk programda; “Kadınlarda Şeker Hastalığı, Obezite ve Kalp” başlıklı konuşması ile Doc. Dr. Arzu Bilen, “Sigara, Uyku Apnesi ve Kalp” başlıklı konuşması ile Dr. Öğr. Üyesi Alperen Aksakal, “Menopozun Kadın Kalbine Etkileri” başlıklı konuşması ile Doç. Dr. Gamze Nur Cimilli Şenocak, “Kadınlarda Hipertansiyon” başlıklı konuşması ile Doç. Dr. Yavuzer Koza ve “Çarpıntım Var, Ne Yapmalıyım” başlıklı konuşması ile Prof. Dr. Serdar Sevimli sunumlarını yaptı. Kadınların başarılarına ve toplumsal rollerine dikkati çeken konuşmacılar, kendi tecrübelerini anlattılar ve kadınların kariyerlerinde yaşadıkları zorlukları ve bunların nasıl üstesinden geldiklerini ifade ettiler.

“Dünden Bugüne Kadının Toplumdaki Yeri”

Bir diğer etkinlik, Atatürk Üniversitesinin yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Türk Anneler Birliği ortaklığında düzenlendi.
“Dünden Bugüne Kadın” başlıklı programın açılış konuşmasını Türk Anneler Derneği Erzurum Şubesi Başkanı Filiz Pasin gerçekleştirdi. Moderötörlüğünü Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. Mevlüt Özben’in yaptığı programda; Erzurum Ak Parti Milletvekili Fatma Öncü, kadına yapılan şiddet konusunda konuşma yaptı. Konuşması esnasında salondan çıkan bayanlara sinirlenerek: “Belki zamanınız kısıtlı ama dikkatlice dinlemelisiniz bu sizin hayatınız bu bizim toplumumuzun geleceği, az önce birkaç arkadaşın çıktığını gördüm ve onlar adına üzüldüm çünkü biz onlara bayrağı teslim edeceğiz “dedi.

Erzurum Bilirkişilik Bölge Kurulu Başkanı Pınar Demir Yılmazel “Hukuk Sistemimizde Kadın Erkek Eşitliği” başlıklı konuşmasıyla, Atatürk Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç Dr. H, Kübra Ercoşkun Şenol “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Hukukun Rolü” başlıklı konuşmasıyla, Çözüm Eğitim Kurumları Kurucu Müdürü Kursder Başkanı Ayşe Kavaz ise “Kadının Eğitimdeki Rolü” başlıklı konuşmasıyla panelde yer aldı.
Atatürk Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarından Öğr. Gör. Dr. Derya Eroğlu ve saz ekibinin verdiği konser ile devam eden program, Nefise Kıyıcı tarafından düzenlenen Şiir dinletisi ile sona erdi.

hakkında Feyza MORKOÇ

Feyza MORKOÇ

Ayrıca Kontrol Et

CUMHURİYET RUHU

Her karanlık aydınlığı, yokluklar varlıkları, baskılar direnişleri yaratır, ortaya çıkarır. Birlikte olmamızın potansiyelini ortaya çıkaran …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir