SIRADIŞI BİR İSİM : PROF.DR.VECDET ÖZ

 Toplum için çok faydalı, çok güzel bir insanı yakından tanımak bana ve de Recep Bey, eşime kısmet oldu.Siz değerli insanlarla paylaşmak istiyorum.Sosyal yardım anlayışını insan odaklı, hak temelli, sosyal adalete önem veren … hakkında az bilenen bilgileri biraz daha yakından tanımanız için elimden geldiğince sizlere anlatmak istiyorum .Doğru ve dürüst kişiliği ile toplum içinde çok büyük saygınlık ve güven kazanmış.Bu bağlamda sözünün eri ,ahlâklı,doğru dürüst ,ufuk açıcı, vizyon sahibi olan tüm insanı vasıfları taşıyan.Prof Dr.Vecdet Öz kimdir ? Toplumun faydası için bizzat kendisinin yazdığı çok projeler ülkemizde hayatta geçmiştir. Başarılı ,çalışkan ve de çalışmaktan çerçevesinde ki insanları yormaktan öte motive eden bir kişiliktir .Vizyonuna ulaşma yolunda attıkları her adım, kat ettikleri her yol onların çalışma azimlerini daha da artırmıştır. Adalet Partisi (AP) Genel Başkanı VECDET ÖZ, 1959 tarihinde Samsun ilinin Çarşamba ilçesinde doğdu. İlk okul ve ortaokul eğitimini Samsun’un Çarşamba ilçesinde bitiren Vecdet Öz, lise eğitimini de aynı ilçede lise birinci olarak tamamladı. Esnaf bir ailenin evladı olan Vecdet Öz, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde tamamlayarak mezun oldu. Ulusal projelerde yer almasıyla ve idari görevlerde bulunmasıyla tanınan isim, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olmasının akabinde İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde Doktora (PhD) eğitimini tamamladı.2015 den bu yana Adalet Partisi (AP)’nin Genel Başkanlık görevini üstlenen Vecdet Öz, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nde girdiği sınavda Yardımcı Doçent ünvanını aldı ve Öğretim Üyesi kadrosuna yerleştirildi. yurt dışında yeterlik sınavlarını da kazanarak Doçent ve Profesörlük unvanıyla diplomalarını aldı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Sağlık Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü gibi kurumlarda çeşitli görevlerde bulundu. Vecdet Öz’ün, yüze yakın ulusal ve uluslar arası bilimsel yayını ve ‘Biyoterör’ alanında yazarlığını yaptığı bir de ders kitabı bulunmaktadır.        BULUNDUĞU RESMİ VE İDARİ GÖREVLER:

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kan Merkezi Müdürü (1989-1993)

Sağlık Bakanlığı İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Enstitüsü Müdürü (1993-1995)

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar Vekili (1995-1998)

KKTC/TC Ortaklık Konseyi Üyesi ve Türkiye Kıbrıs Masası Başkanı (1996-1998)

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Tıp Bilimleri Anabilim Dalı Başkanı (2005-2013)

İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi, Enstitü Kurulu Üyesi ve Müdür Yrd. (2013-2015)

Adalet Partisi Genel Başkanı (2015- Halen            RESMİ GÖREVLERİ ESNASINDA GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ULUSAL PROJELER:
İçme ve Kullanma Sularının Islahı, “Plastik Damacana Tüp Su” projesinin tasarlanarak hayata geçirilmesi, ülke geneline yaygınlaştırılması ve su sanayinin çağdaş üretime geçirilmesi.
Eski tip motorların çevre ve dolayısı ile insan sağlığına olan olumsuz etkilerinin araştırılması, havaya yaydıkları zehirli gazların belirlenmesi, yeni motor teknolojilerinin bu amaçla mukayese edilmesi ve motorlu taşıtlarda egzoz emisyon ölçümünün yapılarak denetimin ülke geneline yaygınlaştırılması.
Açıkta satılan gıdaların men edilmesi amacı ile gıda denetim yöntemlerinin geliştirilmesi, denetimlerin ülke geneline yaygınlaştırılması ve tüm gıda sanayi’nin uluslararası FDA standartlarında üretime geçirilmesi.
İlaç sanayinde kullanılan teknoloji ve üretimin kontrol edilmesi, uluslararası GMP standartlarına yükseltilmesi.
Hava Kalite Kontrol Yasaları’nın hazırlanması, havayı kirleten ajanların belirlenmesi, modern enerji üreten sistemlerin kontrollü olarak yaygınlaştırılması ve eski teknolojilerin men edilmesi.

hakkında Aynur CENGİZ

Aynur CENGİZ

Ayrıca Kontrol Et

A Y N A

Beni ne kadar çok sevdiğini ‘’şimdi’’ anlıyorum. Anlıyorum, çünkü farklılıklarımı seviyorum. Anlıyorum, çünkü renkli olmamı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir