YOĞURT KABI….

Geçtiğimiz günlerde, 7406 sayılı “Türk Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” yürürlüğe girdi. Hukuk bilgimizi bir kenara bırakarak kanunun genel amacını sorguladığımızda, özellikle kadının ve sağlık çalışanının koruma altına alınmaya çalışıldığını görüyoruz. Zira, değişen kanun maddelerinde zaten yaptırımı olan suçların kadınlara ve sağlık çalışanlarına karşı işlenmesi durumunda yaptırımının ağırlaştığı kanun lafzından açıkça anlaşılıyor. Fakat bu değişikliklere bir de hukukçu gözüyle bakmamız gerekirse tüm düşünceler tepetaklak olabilir. Tam da bu sebeple, iki gözümden birini köşeme bağışlamak zorunda kalıyorum.

Bir erkek/kadın,bir erkek ile kavga ediyor ve kavganın öfkesiyle tehditler savuruyor. Bu tehdit suçu yargıya taşındığında yaptırım alt sınırı altı ay olacak şekilde hapis cezası oluyor. Gayet makul !
Bir erkek, bir kadın ile kavga ediyor ve kavganın öfkesiyle tehditler savuruyor. Bu tehdit suçu yargıya taşındığında yaptırım alt sınırı dokuz ay olacak şekilde hapis cezası oluyor. Makul diyelim !
Bir kadın, bir kadın ile kavga ediyor ve kavganın öfkesiyle tehditler savuruyor. Bu tehdit suçu yargıya taşındığında yaptırım alt sınırı dokuz ay olacak şekilde hapis cezası oluyor. Neresi makul !

Kanun değişikliğinin amacının öncelikle kadını korumak olarak göründüğünü belirtmiştim. Peki, ceza alt sınırının altı ay olduğu basit bir suçun failinin de mağdurunun da kadın olması halinde dokuz aylık hüküm ile kim korunacak? Failin kadın olması ve erkek olması halinin ayrımı kanunda yok.

Değişiklikten sonra çalan telefonumun ahizesine yansıyan konuşmayı aktarayım. ”Abla komşumla husumetliyiz. Canını yakmak istiyorum. Tehdit etsem cezası çokmuş, kocasını tehdit etsem olur mu?” Olur ablam !

Aynı sorun sağlık çalışanları ile ilgili hükümlerde de var. Doktor doktoru dövüyor, kanun kadını koruyor ! Anlamak güç. Eğitim, tecrübe, yorumlama yeteneği, her şeyin kifayetsiz kaldığı bir adalet anlayışı noktasındayız. Noktayı çevreleyen adalet çemberinin dışı medeniyet. İçinde de biz varız zaten !

Farkındayım, bu bir eleştiri yazısı olmak yerine köşe yazısı olmalıydı. Fakat hak vereceğinizi umuyorum ki, yapılan kanun değişiklikleri bir değişiklik olmaktan çok, içi boş bir yoğurt kabı oldu. Şahsım dahil KADIN,KADIN diye bağırdıkça alın size kadın der gibi resmi gazeteyi fırlattılar suratımıza. Oldu mu ? Çok da güzel oldu ! 01.06.2022 Av.Ceren ATA

hakkında Av. Ceren ATA

Av. Ceren ATA

Ayrıca Kontrol Et

EHLİYETİM YOKMUŞ ; YOK ARTIK…!

Hayatta duymayacağınınız bir hikaye geldi başıma ; anlatmadan geçemeyeceğim.Birkaç gün evvel Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir