Yemek sanatı ve hikâyeleri..

Mutfağa girdiğim zaman aklıma bin bir çeşit yemek yapmak gelir….

Öncelikle bir kadın mutfakta yemekleriyle, kendini ifade eder.

Kimi kadın yaptığı yemeklerde baharat çeşitlerini çok kullanırken, kimisi de bırakın baharat çeşitlerini soğan, sarımsak asla koymazlar.

Güneydoğu; yemek ve kültür kavramını birleştiren gastronomi turizm pazarlamasında avantaj sağlayan yeni bir turizm alanının gelişmesine  katkı  sağlamıştı.

”Gastronomi kültürünün  gelişiminde geleneksel zevkler önemli bir yer tutmaktadır  ve  gastronomi kültürünün yayılması büyük  ölçüde yüksek  gelir ve eğitim seviyesine sahip guruplar  aracılığıyla olmuştur. Her yerde bulunmayan yiyecekleri keşfetmek  için farklı ülkelere seyahat eden bu guruplar, ” gastro turist ”kavramının oluşmasına neden olmuşlardır.

 

Gaziantep ilinin tarih boyunca önemli bir ticaret merkezi olması ve ipek yolunun üzerinde bulunması kültürel etkileşime neden olmuştur. Özellikle Osmanlı döneminde Araplar, Kürtler, Ermeniler , Türkmenler birlikte yaşayarak  bu kültürel etkileşime katkı sağlamıştır. Bu çeşitlilik kültürel dokuyu zenginleştirmiştir  ve bu zenginliğin kent mutfağına aktarımının da başarılı bir şekilde sağlandığı görülmektedir bu zenginlikte kültürel doku kadar ürün çeşitliliğinin de etkisi vardır.

Bu yöreye özgü en meşhur tatlılarından baklavanın, Orta Asya dan geldiği iddia edilmektedir. Göçebe Türklerin yufkayı temel gıda olarak kullandıklarını, tek tek açılmış  ve pişirilmiş yufkaların arasına çeşitli harçlar koyarak katmerli hamur işleri, oluşturdukları kaymak ve bal gibi tatlandırıcıları harç olarak kullanıp çok katlı yufkadan hamur tatlıları yapmış olmalarının  baklavanın kökeni olacağını  söylemektedirler.

Yüzyıllar önce bir çoban varmış. Bu çoban çok varlıklı bir  adamın yanında çalışıyormuş. Çoban günün birinde meraya çıkmış ve sonra acıktığını hissetmiş. Bir kuzuyu kestiği sırada çobanlık yaptığı adamın geldiğini  görmüş. Kuzuyu hemen yanındaki kuyuya atmış  ve kuyuyu yanan küllerle kapatmış. Kuzuların sahibi gidince  çoban kuzuyu kuyudan çıkarmış piştiğini  ve çok lezzetli olduğunu görünce  arkadaşlarına da anlatmış. Yemek günden güne yayılmış meşhurlaşmış.

Ve bu yemek Siirt iline ait büryan kebabıdır…

Ve demem o ki” Anadolu’nun en belirgin yemeklerinin mutlaka bir hikayesi vardır…

hakkında Dilek ŞENOL

Dilek ŞENOL

Ayrıca Kontrol Et

LGS’ye 28 gün Kala…

Sevgili Öğrenciler sizleri duyar gibiyim artık çok geç bu saatten sonra bir şey olmaz ! …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir