Milletin vekili kral,İmamın vekili bir var bir yok

 

Tezatlar ülkesiz vesselam. Karşımızda iki vekalet var ama şartlar olarak birbirinden fersah fersah uzak maalesef.Milletin vekili çok lüks yaşıyorken, imamın vekili yarınının ne getireceğini bilmiyor. Milletin vekili milletin hizmetkarı olması gerekiyorken, vatandaş olarak bizleri asla temsil edememesine rağmen;Söz konusu vekil imamlar imamların vekâletlerini çok güzel yerine getirdikleri halde maalesef hak ettikleri hakları alamamaktadırlar. Bir önceki yazımda yer verdiğim vekil imamlar kendilerini yazım karşısında değerli hissetmişler ve bana teşekkürlerini ilettiler. Vekil imamların konusu ele alınması gereken çok önemli bir konu olduğu için tekrar vekil imamları yazımda konunun tamamında ele almaya karar verdim.
Yukarda belirttiğim gibi milletin vekilini-milletvekillerini- masaya niye yatıralım ki? Hangi hakkı yenmiş ki o hakkı almak için mücadele edelim? Ama vekil imamların durumları çok vahim. Herkesin gözünden kaçan bu durumu gözler önüne sermeye niyetliyim ve bunun çözülmesi noktasında var gücümle çalışmaya kararlıyım. Şimdi size vekil imamların bana yazdıkları, hayatlarına dair kesitleri sizlerle paylaşıyorum:
—“ hocam üç çocuğum var hafızım yaşım 41 vekaletim bitti ortada kaldım iş arıyorum yaşım problem oluyor kiradayım, üstelik cemaatimnden patronlar var iş için onlara gittiğimde, hocam sen imam mısın biz senin arkanda namaz kıldık sana nasıl iş verelim diyorlar. Çocuklarımın ve ailemin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum çok zor durumdayım lütfen bir şeyler yapın.”
— hocam sınavla alınıyoruz, görevi bitince işsiz bir aile babası oluyoruz. Eşimin ve çocuklarımın gözünde değerimiz kalmıyor kadrolularla aynı işi yapıp üçte iki maaş alıyoruz haftalık iznimiz yok yıllık iznimiz yok olaki izin kullanırsak ücretlerimizden kesiliyor ,şimdi ben bu halde ne yapmalıyım lütfen bir çare?”
— “Hocam,10 sene vekil imamlık yaptım sonra boşta kaldım çocukların okullari var, Her görev değişikliği nde kolay mı okul değişikliği yapmak? Her okul değişikliği nde çocuk farklı bir öğretmenle muhatap oluyor farklı arkadaşlarla muhatap oluyor çocuklarımın psikolojileri de eşimin psikolojisi ,benimki de bozuldu. bunlar bir tarafa geçim derdi bir tarafa ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz bizi ne zaman duyacaklar bizi ne zaman kadroya alacaklar? İnsan gibi yaşamak bizim hakkımız değil mi?”
—“ hocam altı yıl vekillik yaptım dokuz aydır boştayım üç müftülükte de sınava girdim kazandım mülakatta”Önünde 2-3 kişi var sıra sana gelmez “diyerek beni gönderdiler. Bizi nasıl şamar oğlanına dönderdilerse orada beklemem gerektiği halde ayrıldım sağlıklı düşünemez hale geldik.Sınavlardan yüksek not almama rağmen mülakatta ne oluyorsa bizden daha düşük not alanlar sınavı kazanıyor .En çok Adalet’li olması gereken kurum Diyanetken mülakatta neler oluyor ki biz tercih edilmiyoruz? Büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyoruz ve bu Duruma çözüm bulmalarını rica ediyoruz”
—“ ekonomik yetersizlikten dolayı boşandım vekâlet bittikten sonra yaşım ilerlediği için iş verilmeyen vekil imamlarız. Şu an belediyeden gelen bir öğün yemekle idare ediyorum bunu yazarken ağlıyorum ve herkesten utanıyorum.”
—“ vekil imamlık yapıyorum param yetmediği için yevmiye ile pancar toplamaya gittik eşimle. Yağ-tuz-ekmek alacak Param kalmadı lojman hakkımız zaten yok.Bu yüzden eşinden ayrılan, çocuklarına bakamadığı için -ekonomik zorluklar nedeniyle-Çocuklarını devlet yurtlarına veren arkadaşlar var. vekil imamlar ve aileleri çok zor durumda aile bakanlığı lütfen sesimizi duy çok bunalımdayız illa intihar mı etmemiz gerekiyor ciddiye alınmamız için? Allah rızası için yetkililere sesleniyorum:” lütfen bizi görün ve sesimizi duyum sorunumuzu çözün kadro istiyoruz lütfen bize bunu verin.”
—“Vekaletin bitti. Semtimde iki pazar var birinde sebze satıyorum, birinde çay. Cemaatimle yüz yüze gelmemeye çalışıyorum. Çünkü dün arkasında namaz kıldıkları imamı şu an pazarda sebze satarken görmelerini istemiyorum fazlasıyla onurumu incitiyor bu durum.Yok mu bunun bir çaresi? Çok mağduruz çocuklarım mağdur,eşim mağdur. biz de isterdik çocuklarımıza eşimize para hesabı yapmadan istediklerini almayı? Beni duyan büyüklerim olursa bulunduğum pazarlara bekliyorum onları ve onlara selamlarımı iletiyorum.”

Sözün bittiği yer vesselam..
İmamın vekiline selam olsun..
Milletin vekiline afiyet olsun..

hakkında Meryem ALTINKAYNAK

Meryem ALTINKAYNAK

Ayrıca Kontrol Et

Eyvah!.. Güzellik Salonları Kapanıyor…

  Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim sevgili velhasılı.com okuyucuları…   Son yıllarda güzellik merkezleri, estetik …

9 yorumlar

 1. Avatar

  Meryem abla, kanayan bir yaraya tekrar parmak basmışsın. Eline sağlık.

 2. Avatar

  Meryem hanım elinize emeğinize kaleminize sağlık. Daha çok gencim yaşım 24 şuan bende vekilim. Paylaştığınız kesitleri okuyunca kendime şu soruyu sordum acaba benimde başıma hayatım boyunca bu gelicekmi daha kuramadigim ailem için bende bu zorluklarla basa gelebilecekmiyim. Manevi anlamda kesinlikle bir rahatsızlığım yok hamdolsun diyorum rabbim en azından nasip etmiş diyorum şükrediyorum ancak geçim gibi bir gerçek var. Allah sonumuzu hayreylesin. Ben şahsım ve benim gibi nice vekil meslektaşlarım adına size şükranlarımı sunuyorum. Temennim bu konu hakkında bir çalışma yapılır ve en azından hak ettiğimiz hakları elde edebiliriz. Saygılarımla…

  • Avatar

   Selamun Aleyküm hocam 4 yıl Fahri kuran kursu öğreticiliği yaptım fakat bu yıl pandemi dolasıyla görev verilmedi kursumuz açılmadı ve biz gerçekten Fahri öğreticiler olarak çok zordayız 42 yaşındayım ve bizim artık bekleyecek zamanımız kalmadı Biz yıllardır bir çok sınavlardan geçtik .Bizlere kadro sözü verilmişti ama malesef tutulmadı 3 çocuğum var ve eşim işsiz zor durumdayız ve artık heryıl görev alabilecekmiyiz stresinden mesleğimize yoğunlaşamıyoruz biz kuran sevdalıları olarak yetkilerden sorunlarımıza çözüm bekliyoruz

 3. Avatar
  10 YILLIK 49 YAŞINDA CANI YANMIŞ YUVASI DAGİLMİŞ 3 EVLADINI YUVALARDA GÖZ YAŞIYLA BUYUTEN BİR İMAMLIK DAN İNŞAATLARDA DÜŞMÜŞ ÇARESİZ

  Helal olsun Meryem hocam elleriniz de Gözleriniz dert görmesin Yüreğiniz Kalbiniz bu vicdanı merhametini kaybetmiş vekillere duyurulur siyasete duyurulur milletini dini duygularını vicdanını merhametini yok etmek için mi seçildik acaba bunlar milletin çoluğunu çocuğunu yurtlara yetiştirme yurtlarına düşürmek için yuvaları dağıtmak için mi Bunlar acaba seçildi acaba bunlar milletin geleceği ile oynamak için mi acaba bunlar milletin canını malını milletin geleceğini milletin ailesini namusunu şerefini koruyamadık mayıp yuvalar dağılması için bir seçildi acaba Acaba bu iktidar ve bu MHP kimi temsil ediyor Allah rızası için seçim meydanlarında vekil imamların kadroya geçeceğini beyannamesinde eden vaat eden ve bizi yüzüstü bırakan bizi sokağa atan 28 Şubat’ın yapmasından daha çok kanımıza dokunan bu milletvekilleri bu iki zar ve bu MHP iktidarın baş hakimi mutlak temsilcisi yetkilisi Sayın Devlet Bahçeli 65 yaşlarına geldiniz 70 yaşına geldiniz Daha ne kadar yaşayacaksınız Ey Erdoğan Ey ve onun ekibi Ey saltanatı süren ve ölmeyecekmiş gibi Acaba sizin Yatacak yeriniz var mı Allah’a yemin olsun ki şu anda sizi hdp’den daha tehlikeli gören bir İmam Hatipliyim size güvenim kalmadı ailemi çoluğumu çocuğumu kaybettim şu anda kan beynime sıçramış durumda şu an kaybedecek hiçbir şeyim kalmamış

 4. Avatar
  Ömer faruk aslan

  Hocam allah razı olsun sizin gibi düşünceli insanlara hayranız umarım yetlililer duyarlarlar bu söylediklerinizi bütün her yerde o işin tecrübelisini o işten anlayanı onu hakkıyla yapabilecek kişiler aranırken ama ne yazıkki vekil imamlık yapmış kişiye tecrübeli olarak bakmıyorlar o işi hakkıyla yapmış imamlığa yıllarını vermiş kişiyi istedikleri an çıkarabilir ve hiçbir söz söyleme hakkı da yok. çık dediler mi hiçbir seý diyemezsin hiç bir hakkı yok allah sonumuzu hayırlı eylesin. vekil degil, imamdır kendisi ama ne yazıktık söz soyleyemez hakkını arayamaz kendisi sesini duyan yok malesef rabbinden garısı

 5. Avatar

  ALLAH razı olsun inşallah hocam elinize yüreğinize ve ağzınıza sağlık çok harika bir şekilde sorunlarımızı dile getirmiş siniz bende aynı şekilde 4 yıl vekil imamlık yaptım ve çocukların eğitimi yarım kalıyor.cocuklar farklı farklı ortama giriyor psikolojisi değişti sürekli ev taşımaktan ‘da eşimin psikoloji bozuldu öyle olunca bende bırakmak zorunda kaldım maalesef şuan özel sektör de çalışıyorum.

 6. Avatar

  Tebrikler Meryem hanım.Kanayan bir yaraya Merhem olmaya,çok ciddi problemlerden birini gündeme getirerek,bu kardeşlerimizin sahipsiz olmadıklarını,dertleriyle dertlenerek çözüme kavuşması anlamında çok büyük bir özveri cesaret ve samimiyet göstermişsin.Yüreğine ellerine sağlık.Tüm Mazlumlar adına yürekten teşekkürler.İyi ki varsınız.Başarılar dlrm.

 7. Avatar

  Meryem hanım derdimiz çok nolur bu yaraya ni çare bulun nolur sık sık yazın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.