SOKAKTA MI YAŞAYALIM…?

 

Ülkemizden kira sorunu yaşayan insan manzaraları, basına, medyaya şöyle yansıyor:

 

“Ev sahibim 4 bin olan kiramı 10 bin yapmak istiyor. Devletin verdiği yüzde 25’lik zam oranına uymuyor, bana baskı yapıyor. Kiralık ev bulamıyoruz, asgari ücretle çalışan bizler ne yapalım, sokaklar da mı yatalım? Devletimizin bu kira işine el atmalıdır. Maaş belli, artık ev kiraları bir maaştan fazla oldu, buna acil müdahale gerekiyor.”

 

“Ev sahibimin fahiş kira artışı yapmak istiyor. Artık devlet tarafından dur denilmeli. 3 bin TL kiram var. 2 yıldır oturuyorum, bu ay yeni kira zammı yapılması gerekiyor. Yasal hakkı yüzde 25 olmasına gereken kira 3 bin 750 TL. Hadi diyelim piyasanın durumu nedeniyle 5 bin TL olsun. Ev sahibimin istediği kira bedeli 10 bin TL. Ne yapabilirim?”Ekonomik kriz, hayat pahalılığının yanı sıra dar gelirli kesimin önemli bir sorunu da yüksek kira artışları olmaktadır. Vatandaş, bir yandan hayat pahalılığına, diğer yandan da yüksek kiralara isyan etmektedir.

 

Deprem bölgelerinden göç eden halkın yerleştiği kentlerde de, bu durumu fırsat bilen kimi ev sahiplerince kiralar süratle yükseltilmekte, inşaat maliyetlerinin artması yeni evlerin yapılmasını zorlaştırmakta, sadece tek kira geliri ile geçinen ev sahipleri de hayat koşullarının zorlaşması nedeniyle kiralarını artırmak istemektedirler.

hakkında Şadiye ÖZPOLAT SELENGA

Şadiye ÖZPOLAT SELENGA

Ayrıca Kontrol Et

MERKEZ BANKALARI’NIN ALTIN KARARI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir