EGZERSİZ İLAÇTIR

Günümüz koşullarında, hareketsiz yaşam insanin temel fizyolojik becerilerini kaybetmesine sebep oluyor. Metropol hayatı, yani masa başında çalışırken, aldığımız postur zamanla bizim posturumuz haline geliyor. Buda kronik bel ağrılarına, kifoza, diz, kalça vb. eklem difonksyonlarına yol açıyor. Dünya da birçok eklem ve kas sorunu egzersiz ile çözülürken bizim ülkemizde egzersiz hala “vücud daha güzel gözüksün ” amaçlı yapılıyormuş gibi algılanıyor. Düzenli egzersizin sakatlıklar ve hastalıklar üzerinde ki pozitif etkileri üzerine bir çok araştırma ve makale olmasına rağmen biz kendimizi bu nimetten faydalandıramıyoruz .
Masa başında çalışan insanların bir çoğu, omuz kuşağı problemleri , kifoz , kalça kaslarının zayıflaması ile bel ağrıları ( gluteal amnezi) , boyun ağrıları, ayak tabanı problemleri yaşıyor. Daha da ileri de bunlar bizlere , hastalık olarak geri dönüyor. 30’lu ve hatta 40’lı yaşlarda bunu dikkate almasakta ileri ki yaşlarda bunlar bize fıtık , menüsküs, kas deformasyonları olarak geri döndüğünde geç kalmış olduğumuz için, egzersiz süreci de daha zorlu geçiyor. Her hastalıkta olduğu gibi kas eklem hasarlarında da erken teşhis önemlidir. Günümüzde artık egzersizin evlere girmesi daha kolay , profosyonel egzersiz uzmanları ile ister online, ister spor salonlarda çalışabilirsiniz. Fakat dikkat uzmanları ile … Bu neden önemli konu sadece hareket etmeniz değil, postur analizinize göre size hareket tasarlayabilecek bir uzman ile çalışmanız, sizin bedeninizin dilinden anlayacak biriyle çalışmanız demektir. Her insan birbirinden farklıdır. Genel olarak tavsiyem bütçenize göre ister evde online ister bir spor salonunda bir an önce egzersize başlamanızdır.
Yürüyüş yapmakla başlayabilirsiniz evet ve ayak tabanınızda içe basma , dışa basma veya düz tabanlık varsa o zaman yine bir uzmana ihtiyacınız olacaktır . Her işte olduğu gibi bedeninizi çalıştırmak için de bir bilenle çalışmanız, tavsiye almanız daha doğru olacaktır. Sağlıklı kalın, hoşkalın.

hakkında Umay TATAR

Umay TATAR
Türk - Tevhid Türk ; Türe, Töre, Türük, Türemek, yaratılan gibi köken anlamları varken, Tevhit, birlemek, bir etmek demek. Kesretle Vahdetin birleşimi ya da devinimli olarak, her daim var oluşu gibi... Yaratılan mahlukatın, insan olup (adam-adem) çoğalması, yayılması. Bu hiçbir kitapta yazmıyor, bir kitapta yazdığını görmedim henüz :) Bu hal ancak İnsan olmaktan geçiyor ki , yazılı kuralları yok . Yani bazı şeyler okuyarak değil, yaşanarak, deneyimlenerek öğreniliyor. Deneyimlemekten korkmak ise, orada hala, ikisinden birini tercih eden bir ben( kabuk ego) olması demek. Biri olmayıp, hepsi olmak için hiç, hiç olmak için ise, yaşama (hayata, akışa) teslim olmak gerekir . Akılda, bu yolda, daha önceki deneyimleri süzerek yolu genişletir. Eğer tek akla (Yaratana) biat varsa... Yani yaratılan önce teslim olur , sonra yolunda yollanır, sonra yolda yok olur, kendi de, sonra yol olur, sonra hem yol olur hem yolcu, en sonunda aslında hiçbir şey olmadığını bilen, büyük bir var oluşla var olur. Yoktur varlığı ile, vardır yokluğu ile. Artık hepsi birdir nede olsa...

Ayrıca Kontrol Et

ÜNLÜ TV SUNUCUSUNDAN YENİ GAZETE

Gönül Doğan,17 Temmuz ‘da, İstanbul’ da Doğan Ailesi’nin çocuğu olarak dünyaya geldi. Gönül Doğan, Lisans …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.