Kredi kartı limitinde nakit avans limitine %25 sınırı

Bankalar, kredi kartında nakit avans limitlerinin yüzde 25 ile sınırlandırılmasına yönelik uygulama başlattı. BDDK’nın yetki alanındaki konuyla ilgili olarak resmi yazışma yapılmadı. Bununla birlikte bankaların seçim sonrası gelebilecek düzenleme öncesinde “ek taksit uygulaması” ve “gelirden bağımsız artırılan kredi kartı limitleri” konularında duyulan hassasiyete dair bilgilendirildiği belirtiliyor.

 

konomi politikasının değişmesinin ardından iç talebin yavaşlaması, dezenflasyon programının en önemli bacaklarından birini oluşturuyordu.

 

TCMB tarafından bireysel kredilere getirilen sınırlama, buradaki büyüme hızını aşağı çekti. Ancak kredi kartları açısından büyüme hızlı şekilde devam etti. Taksitli kredilerde yüzde 45’lere gerileyen büyümeye rağmen kredi kartlarındaki büyüme hızı yüzde 140’larda kalmaya devam etti.

 

Yaklaşık 2 aydan bu yana kredi kartlarına dönük bir düzenleme üzerine tartışmalar sürerken, Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Alparslan Çakar, “Kredi kartı düzenlemesi yapmak için üç alan var. Kart faizi, taksit sayısı ve limit kısıtlamaları. Belirli alanlarda taksit sayısı sınırlaması ve limit kısıtlamaları yoluyla bu harcamaların düşürülmesi söz konusu olabilir” demişti.

 

Konuyla ilgili çalışmalar devam ederken, yerel seçim öncesi resmi bir düzenleme gelmeden, bankaların sınırlamaları hayata geçmeye başladı. BDDK’nın yetki alanındaki düzenleme ile ilgili resmi bir yazışma olmamakla birlikte, bankaların kredi kartı nakit avans limitlerinin şu an için kart limitinin yüzde 25’iyle sınırlandırdıkları belirtiliyor.

 

Bununla birlikte bankaların alışverişlerde kurumların yaptıkları taksite “ek taksit” uygulamasına da son verdikleri öğrenildi.

 

Bazı bankaların seçim sonrasında gelebilecek limit sınırlamalarına karşın önceden yaptıkları limit artışı uygulamasını sürdürmemeleri konusunda sözlü olarak uyarıldığı da vurgulandı. Limit artışlarının maaş beyanları ile sınırlı olmasının gerektiği hatırlatılırken, buna uymayan bankalara üstü kapalı uyarı gittiği de aktarıldı.

 

Seçim sonrasında yazılı olarak yapılacak düzenlemeyle birlikte kart harcamalarının kontrol altına alınması için farklı seçeneklerin de düşünüldüğü, ancak adımların kesinlik kazanmadığı belirtiliyor.

hakkında Esila ÇAKIROĞLU

Esila ÇAKIROĞLU
29 Ekim 1978 Trabzon of doğumluyum.Gazı üniversitesi Maliye mezunuyum. Evli ve 3 çocuk annesiyim .Kocaeli (izmitte)yaşıyorum. Bankacıyım, iletişimi güçlü pozitif bir yapıya sahibim. Okumayı ve duygu,düşünce,bilgi aktarmayı çok seviyorum. Bu değerli platformda sizlerden olmaktan çok mutluyum, sizlere anlatacaklarım var takipte kalmanız beni onurlandırır.

Ayrıca Kontrol Et

Bilge Yazarlar Ankara Projesi Ekibi İftar Yemeğinde Buluştu

Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi (ASBÜ) Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan, …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir