RAMAZAN DA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Diyetisyen Tuğçe ÇAKIR’dan Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri

Ramazan ayına girdik ve oruç tutarken aynı zamanda sağlıklı kalabilmek herkes için daha önemli hale geldi. Oruç tutarken nelere dikkat etmek gerekir? Hangi besinleri tüketmek uzun süreli açlıkta bizi tok tutar? Ramazan ayında nasıl beslenmek gerekir?

Diyetisyen Tuğçe ÇAKIR, oruç tutarken doğru ve sağlıklı beslenme konusunda sorularımızı yanıtladı:

Beslenme Nedir?
Beslenme; sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak için bilinçli yapılması gereken bir davranıştır.

Yetersiz Beslenme Nedir ?
Yetersiz beslenme; herhangi bir besin öğesi veya öğelerinin vücudun gereksinim düzeyinden az alınması sonucu, yeterli enerjinin alınmaması ve vücut dokularının yapılanamaması durumudur.
Her besin öğesine insan vücudunun gerekli ve yeterli düzeyde ihtiyacı vardır.

Sağlıklı yaşamda beslenmenin rolü nedir?
Herkesin en büyük arzusu sağlıklı yaşam sürüp, herhangi bir kronik rahatsızlığı olmadan, yaşlanmak ve zinde bir hayat sürmektir. Son yıllarda sağlıklı bir yaşam sürdürmenin nasıl sağlanacağı, insan ömrünün nasıl uzatılabileceğine dair pek çok araştırma gerçekleştirilmiştir.
İnsan sağlığında en önemli konulardan biri de beslenmedir, doğru  beslenme zararlı gıdalardan uzak durma, sporu hayatımızın bir parçası haline getirebilme, genetik yatkınlığımız olsa bile hastalık oluşma faktörlerini engelleyip daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için katkı sağlamaktadır.
Ramazan ayında nasıl beslenilmelidir?
Ramazan ayında öğün sayısının düşmesi ve öğünler arasında 15-16 saatlik aralıkların bulunması metabolizmayı etkilemektedir.
Normal zamanlarda alınan günlük enerjinin ani düşmesi ve su tüketiminin azalması metabolizma çalışma hızının yavaşlamasına etki etmektedir. Bu durum kişilerde kan şekerinin düşmesi, yorgunluk, halsizlik, ellerde uyuşukluk ve uyku hali gibi durumlar yaratabilir. Kan şekerinin erken düşmesi, tansiyon düşüklüğü gibi çeşitli sağlık sorunlarının yaşanmaması ve orucun daha rahat tutulabilmesi için ramazan ayında beslenme düzenine özen gösterilmelidir.

Oruç tutarken sağlıklı kalmak için 6 önemli tavsiye !
❗️Yemeklerinizde kızartmayı tercih etmeyin.
❗️Yağ miktarına dikkat edin özellikle etli yemeklerde yağı mümkün olduğunca kısın.
❗️Sütlü tatlıları tercih edin.
❗️Farklı yiyeceklerden küçük porsiyonlar yiyin
❗️ İftar ile sahur arasında ara öğünü ihmal etmeyin.
❗️ Sahura mutlaka kalkın.

Ramazan ayında tok tutan yiyecekler nelerdir?
Şüphesiz ki oruç tutarken protein ağırlıklı besinlere yer vermek çok önemlidir. Uzun süreli açlıkta vücudun susuz kalmasını önlemek için tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.
Tuzsuz peynir, yumurta, süt, yoğurt ve kefir soframızda bulunması gereken önemli protein kaynaklarıdır.
Ayrıca salatalık, domates, biber, dereotu, roka ve maydanoz gibi yeşillikler ise günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır.
Tam tahıllı ekmek,yulaf ve çavdar ekmeğini yeterli ve gerekli düzeyde tüketmek günlük karbonhidrat ve enerji ihtiyacının karşılanması için yeterlidir.
Sahurda tüketilecek 3-4 adet kuru kayısı, kuru incir veya hurma metabolizmanın ve bağırsak sisteminin çalışmasına yardımcı olacaktır.

İftar da nasıl beslenilmeli ?
İftara peynir,domates,zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılmalı, 10-15 dakika sonra sebze yemeği ya da salatayla devam edilmelidir.
İftara bol kalorili besinler değil,daha rahat sindirilen besinler tercih edilmelidir. Porsiyonları küçülterek beslenilmelidir.
Susama hissi olmasa bile  iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir. İftar ve sahur arasında 10-12 bardak su içmeye özen gösterilmelidir.
İftar da aşırı şerbetli,yağlı ve unlu tatlılar yerine ; sütlaç , güllaç, muhallebi türü sütlü tatlılar meyve tercih edilmelidir.

Örnek iftar menüsü🌸
-Kahvaltılık iftar tabağı
-1 kase çorba
-Salata
-Bir tabak et,tavuk veya sebze yemeği
-3 yk bulgur pilavı
-1 kase yoğurt
-1 dilim tam buğday ekmeği

Örnek Sahur menüsü🌸
-Kahvaltı tabağı (bal veya pekmez ,peynir ,zeytin)
-1 adet haşlanmış yumurta
-Bol domates -salatalık- maydanoz
-2 ceviz
-2 dilim tam buğday ekmeği

Sağlıklı ve daha kaliteli yaşam sürdürebilmesi için doğru beslenmek önemlidir. Sadece oruç tutarken değil günlük hayatımızda da sağlıklı besinleri tercih etmek ve tüketmek gerekmektedir. Sağlıklı besinler ve spor yaşamımızın bir parçası olmalıdır.
Unutmayalım ki;
Sağlıktan büyük zenginlik yoktur…

Ayfer M.BULUT

hakkında Velhasılıkelam

Avatar

Ayrıca Kontrol Et

ADANADEMİRSPOR VE GİRESUNSPOR SÜPERLİG DE

Adanademirspor 44, Giresunspor 26 yıl sonra Süper Lig de              …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir