Son dakika | Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’tan transfer açıklaması!

Skorer – Fenerbahçe Kulübü’nün Divan Kurulu toplantısı pandemi nedeniyle on-line olarak yapılıyor…

‘Altyapıdan futbolcu yetiştirmemiz gerekiyor’

Toplantıda söz alan Başkan Ali Koç’un sözleri: “Türk futbolunun içinde bulunduğu kriz, Fenerbahçe de buna dahil, Türkiye’nin demografisine baktığımız zaman altyapıdan sporcu yetiştirmemiz gerekiyor. 14 yabancı sayısı aşağı inince altyapıdan oyuncu gelecek diye bir garanti yok.

‘Yanıldığımı yaşayarak gördüm’

Ben yönetim kurulu üyesiyken, başka kulüpten bir yönetici, ‘Futbol öyledir ki. Yönetici refleksiyle senden sonrakilerin başarısız olmasını istersin’ Ben de, ‘Ağabey, bu sizin camiaya has bir şey, bizim camiada böyle şey olmaz’ dedim. Yanıldığımı yaşayarak gördüm.”

 ‘Yayıncı kuruluşla sıkıntı yaşıyoruz’

Fenerbahçe cefası da sefası da çok olan kulüp. Gerektiğinde fedakarlık yapılacak kulüptür. Biz böyle gördük. Taşıma suyla değirmen dönmez. Altyapı çarelerden bir tanesi. Ancak pek çok çare gerekiyor. Bugün çok sıkıntılı dönemden geçiyoruz. Büyük kulüplerin derdi daha büyük. Hali hazırda sıkıntıda olan bir sektör. Pandeminin etkisi de var. Maçlar nasıl olacak, kombine nasıl olacak, bilet satacağız… Yayıncı kuruluşla sıkıntı yaşıyoruz. Yüzde 15 indirim yaptılar. Pandemi indirimi istiyorlar. 3.1 milyar TL ödemesi gerekirken, 1.7 milyar TL ödeyecekler. Yayıncı kuruluşun da ne yapacağı belli değil. Stopaj iadesi belirsizliği. Stopaj ne şartlarda iade edilecek? Kaç günde iade edilecek?

‘Bizim için daha fazla gitmek mümkün değil’

Bunların çözümleri var mı var, çare var mı var. Bilhassa büyük kulüplerin devletin desteğiyle reçeteyi beraber geliştirmesi lazım. Devletin desteği şart. Tekrardan yapılandırma gereği ortaya çıkmıştır. Biz anlaşma sağlayamadık. Biz borcumuzu artırmadan bir kısmını indirdik. Kulübün gelirlerinin yüzde 80’ininin kulübe gelmediği, kasaya girmediği yerde gemiyi biz buraya kadar yüzdürdük. Bizim için daha fazla gitmek mümkün değil.

‘Akademi ile A takımın aynı havayı solumasını hedefliyoruz’

Samandıra ile Dereağzı faaliyetlerini ortak bir alana taşımak istiyoruz. Akademi ile A takımının aynı havayı solumasını hedefliyoruz. Bunun için girişimlerimiz var, girişimler iyi de gidiyor. Yeter ki arazi işini halledelim. Bunu er ya da geç yapmak zorundayız.

‘Transfer için iyi bir portföyümüz var’ 

Sporcular ve teknik ekibi çıkardığımız zaman Fenerbahçe Kulübü’nde bin 203 kişi çalışıyor. İnsan kaynaklarını sayı olarak fazla tutuyoruz. İlk defa çalışanlarımız sigortalandılar. Burada yapılanların neticesi zaman içinde alınıyor.

Bizim politikamız, Türkleştirmedir. 2 senedir düşündüğümüz, aktif bir şekilde planlamaya koyduğumuz politikadır. TFF’nin sürpriz bir şekilde bizle paylaştığı rakamlara baktığımız zaman daha fazla Türkleşmemiz gerekiyor. Yaptığımız yanlış transferlerden ders aldık. Artık yüksek transfer ücreti vermek istemiyoruz. Akıllı, maliyet ve performans açısından transfere bakmamız gerekiyor. Gerek Emre Belözoğlu gerek teknik ekiple yaptığımız çalışmalar sonunda iyi bir portföyümüz var elimizde.

‘Ana hedefimiz yaş ve maaş ortalamasını indirmek’

Kimleri satacağız kimleri satamayacağımızı bilmiyorum.Bazı oyuncularımızla ilgilenen, alaka gösteren kulüpler var. Bonservis için ne kadar cephanemiz olacak bilmiyorum. Bonservisi olmayan oyuncular sizi aldatmasın ama bir imza parası olayı var. Bonservis olarak UEFA’nın hesabına girmiyor ama bizim cebimizden çıkıyor. Konuştuğumuz hocalar şunu soruyorlar. Benden ne istiyorsun? Benden şampiyonluk mu istiyorsunuz? Bazı hocalar ‘Transfer için her bir kuruşu önümüzdeki sezon harcayın’ diyor. Bizim ana hedefimiz yaş ve maaş ortalamasını indirmek. İçinde bulunduğumuz durumdan dolayı bonservissiz oyunculara odaklanmak zorundayız. Veya oyuncu kiralayacağız.

‘Sayın Aziz Yıldırım’a kırgınlığım yok’

Aziz Yıldırım’a benim bir kırgınlığım yoktu yakın zamana kadar. 1 forma almış bir taraftarı bile omzumda taşırım. Aziz Yıldırım’ın benim için neler ifade ettiği bilinir. Kendisi 20 yıl başkanlık yapmış bir insandır. Benim sadece sevgim saygım olur. Hiç şüphe olmasın. Tango iki kişiyle yapılır. Tek başımıza yapmamız mümkün değil. Her zaman fikre, yönlendirmeye açığız. İnşallah mali genel kurula gelir. Beraber olalım istedim. Görüş ayrılıklarımız var, paylaşalım. Belki kısmet mali genel kurulda olacak. Her zaman kaynaşmak Fenerbahçe için önemli bir unsurdur.

Alex konusu

Alex’le istişaremiz oluyor. Bu camianın bir parçası olduğunu hissedebiliyor. Maçlara geliyor. İki taraf da yanlış yapmıştır. Büyük resme baktığımız zaman faydaları, katkıları çoktur. Alex’in kulübümüzde görev alması için bir çalışmamız yok. Alex’in kariyer için çalışması var. İnşallah Alex bir gün bu camianın başına geçer, birçok kupalar kazandırır. 

hakkında Velhasılıkelam

Avatar

Ayrıca Kontrol Et

BİTSE DE GİTSEK…

TRABZONSPOR DA ENERJİ BİTTİ                        …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir