Tarih Öğreniminin Önemi

Herkese merhaba 😊

Tarihi bilmek , tarihi doğru bilmek çok önemlidir . Tarihi bilmek yetmez tarihimizi doğru bilmek gerçek bilgilere sahip olmak önemli bir olaydır . Tarih, bilgi birikimimizin bir dalıdır. Üstelik bu bilgilerimizi başka bilimlerde metot olarak kullanabiliriz.Tarihimizi iyi bilmek yarın bir gün çocuklarımıza doğru bilgiler aktarmak ve onları faşist duygulardan arındırmak çok önemlidir .

Öğrendiğimiz her tarih bilgisiyle beraber toplumun sorunlarına veya olaylarına daha doğru yaklaşırız. Gerçekten de, hakkında fikir belirteceğimiz toplumun tarihini bilmezsek, yapacağımız yorum ne kadar doğru olabilir? Toplumun geçmişteki durumu, acıları, zafer anları, dönüm noktaları ve diğer sayısız etken toplumun yapısını belirler. Toplumun yapısına göre de olaylar şekillendiğine göre, bu olayları doğru yorumlayabilmek için geçmişteki durumu bilmek gerekir. Aynı şekilde, toplumun yapısını belirleyen toplumun tarihini de doğru yorumlayabilmek için toplumun tarihini iyi bilmek gerekir.

Geçmişte toplumunuzun yaşadığı bir sorunun günümüzde hala devam ettiğini mi düşünüyorsunuz? Bu sorunu çözmek için diğer insanların da sizin gibi düşünmeleri, sizle aynı amaç doğrultusunda hareket etmeleri gerekir. Öyleyse toplumsal bir bilinç kazanmak istiyorsak, tarihi toplumsal olarak iyi bilmeliyiz.

Fakat tarihi toplum olarak yanlış öğrenirsek, doğru bir tarih bilinci kazandığımızı zannederken yanılmış oluruz. Daha da kötüsü, gereksiz yere bir kesime yahut bir devlete karşı durmak, onları desteklememek ve onlar hakkında kötü düşünmek çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu noktaya çok dikkat etmemiz gerekir.

Tarih geleceğe yönelik doğru düşünmemizi sağlar.

Tarih, elbette ki, tekerrür etmez. Ancak pek çoğu zaman benzer nedenler, benzer sonuçları doğurabilir. Tarihi iyi bilen insan bilmeyene göre ülkesinin ve dünyanın geleceğini daha güzel düşünür ve tahmin eder.

Daha da önemlisi, gelecekle ilgili düşünürken tedbirler de alırız. Toplumumuzun ve dünyamızın geçmişte yaşadığı kötü bir olayı tekrar yaşamaması için, bu olayın yaşanmasına yol açan nedenleri tespit etmeli ve bunları engellemeliyiz.

Tarih neden-sonuç mantığımızı geliştirir.

Tarih, içerisinde neden-sonuç ilişkisi bulunan olaylarla doludur. Tarihi doğru öğrenmek için, bu ilişkileri de doğru saptamamız gerekir. Böylelikle, neden-sonuç mantığımız gelişir. Neden-sonuç mantığımızın gelişmesi hayatımızda her zaman işimize yarar, fiziksel bir fenomeni incelerken bile (kütleçekimden dolayı dünyamız güneşimizin etrafında döner).

Tarih insanlık medeniyetimizin gelişmesinin sebebidir.

Bütün bilimler ve bilgiler, bir önceki bilinenlerin üstüne yeni bilgilerin eklenmesiyle gelişmiştir. Önceki bilinenleri bilmeseydik, diğer bir deyişle birileri o bilgileri kayıt altına almasaydı, insanlık medeniyetimiz hiç gelişemeyecekti.

Zaten bilimlerin ve bilgilerin nasıl geliştiğini daha güzel anlamak için onların tarihini inceleriz. Mesela fizik teorilerinin nasıl geliştiğini anlamak için fizik tarihine bakarız.

Tarih bizi daha iyi bir insan yapabilir.

 

 

 

hakkında Bilgin AKYURT

Bilgin AKYURT

Ayrıca Kontrol Et

RAMAZAN DA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Diyetisyen Tuğçe ÇAKIR’dan Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri Ramazan ayına girdik ve oruç tutarken aynı zamanda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir