Ay’a Bak Ayyıldıza Bak


Gök yüzüne bak, Ay’ı gör..
Bir kaç gün önce Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarıyla gündeme düşen bu söz bir kesimin aşağılama dolu ifadelerinde yer alırken, bir kesim insanın da ufkunu açtı ve yıllardır üzerini örttüğü hayallere açılan bir yol oldu..
Bundan bir kaç yıl önce bir üniversitenin Uzay Bilimleri bölümünden bir hocamızın davetiyle gözlem evine misafir olmuştum. Bir dağın başına inşa edilmiş bina, içinde bir çok uzay çalışmalarının dününü bu gününü saklarken, binanın dışında yer alan dev teleskoplar yıldızları, gezegenleri yakınımızda kadar getiriyordu. Yapılan sunumda bu dev teleskopların ikinci el olarak Rusya ve bir kaç ülkeden getirildiği, kullanım haklarının %50 sinin o ülkelerin tasarrufunda olduğu anlatılmıştı ve bu çok can yakıcıydı. Öğretim görevlileri, asistanlar, öğrenciler, tez öğrencileri bu binada yıldızlara bu ikinci el teleskoplarla bakarak, Nasa’nın paylaşma teveccühü gösterdiği uzay fotoğraflarıyla çalışmalarını yürütmeye çalışıyordu. Konuşmalar arasında bu bölümlere artık tercih de yapılmadığı, kapasite altında eğitim verildiği anlatılıyordu. Ay’a ilk insanın ayak basmasının üzerinden yarım asır geçmişken bizde maalesef durum buydu, o günkü gözlemlerim zaten ilgili olduğum uzaya daha fazla merak duymama neden oldu.
Sonrasında bir film izledim, Hindistan yapımı adını anımsayamıyorum ama gerçek hayattan alınan bir hikayeydi. Uzaya bir roket göndermek istiyorlar ancak önceki deneyim başarısız, bu yüzden devlet desteğini kesiyor, cüzi bir miktarla buyurun yapın-yapamayacaksınız- diyor, sonrasında bilim adamlarının çabasıyla bir roket yapılıyor ve mutlu son.
Ganj nehrinin mikroplu sularıyla yıkanarak arınan bir kültürün bilim adamları yok denecek küçük olanaklarla bunu başarıyor..
Günümüze Türkiyesine gelelim..

Oysa ki, Yıldızlar, yıldız falından ibaret değil, gezegen isimlerini çocuklarımıza vererek Venüs’ü, Mars’ı keşfetmiyoruz.. Uzay Mustafa Topaloğlu kliplerinden daha derin ve merak uyandırıyor. Başta anlattığım gözlem evinde bilime gönül veren, dağ başındaki o taş binada çalışmalarını sürdüren uzay bilimcilerin hedefleri bizim mehtaba karşı söylediğimiz şarkılardan çok daha gerçek..
Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulmuş olması, Ay’ a yolculuk çalışmaları bu ülke için küçümsenecek, ucuz siyasete malzeme yapılacak bir adım değil olmamalı da. Ay’a ilk adım atan Türk astronotunun elinde bir Ay-Yıldızlı bayrak olacak ve hepimiz adına bu gurur vesilesini Gelibolu’da, Çanakkale’de olduğu gibi göndere çekecek Ay toprağında. Artık sağı solu bırakıp Milli olmayı, yerliyi alkışlamayı denenemiz gerek.
Gökyüzüne bakıp Ay’da bayrağımızı göreceğimiz güne selam olsun..

hakkında Menekşe TANRIÖĞEN

Menekşe TANRIÖĞEN
İzmir'li bir baba ile Nazili'li bir annenin en küçük çocuğuyum. İlk ve orta öğretimi İzmir'de tamamladım. İzmir Kız Lisesi'nin ardından İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler bölümünü bitirdim. İki kızım ve beş kedim ile yine İzmir'de hayatımı sürdürüyorum.Sosyal İşler, Ekonomist, Eğitimci olarak sürdürdüğüm İş hayatım yanında türkülere aşık bir solist-koristim. Bir dönem Blog yazarlığı ve İnternet gazetelerinde köşe yazarlığı, şarkı sözü ve beste çalışmaları yaptım, yanısıra Sosyoloji öğrencisi olarak öğrenmeye devam ediyorum..

Ayrıca Kontrol Et

RAMAZAN DA SAĞLIKLI BESLENME ÖNERİLERİ

Diyetisyen Tuğçe ÇAKIR’dan Ramazan’da Sağlıklı Beslenme Önerileri Ramazan ayına girdik ve oruç tutarken aynı zamanda …

2 yorumlar

  1. Avatar

    Kalemine yüreğine sağlık hocam ALLAH razı olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir